Idag har jag stekt 900 panerade fiskfiléer i cirka 900 liter flytande margarin. Jag kommer lukta matos härifrån till evigheten. Jag har också gått 13714 steg bara på att jobba i ett storkök. Nu tänker jag inte ta ett enda steg till för klockan är 19:33 och det är dags att sova.
Heja alla som jobbar med mer fysiska jobb än att knappa på dator vid skrivbord. Jag fattar inte hur ni orkar!
Heja dig! Är du på Torp?
Nyhem!
Åh, vad roligt! Hoppas du hinner med annat än bara kökstjänst när du är där. 🙂 Jag brukade hänga på Lapplandsveckan i min ungdom, nu är det länge sedan tyvärr men gemenskapen och mötena brukar vara underbara.
Än så länge har det blivit små stunder av barnmöten när jag inte varit i köket men jag hoppas på något mer innan veckan är slut. Är dock så glad för gemenskapen och känslan i köket också, härliga samtal och många skratt!